2001
West Virginia Writers Annual
Spring Writing Competition Winners


Emerging Writers Prose

1st Place— “Second Hand Smoke” by Connie Leinen, Ona (Cabell County)

2nd Place—“Spaces in Between” by Hanna Wheeler, Independence (Preston County)

3rd Place— “Homecoming” by John Mugaas, Lewisburg (Greenbrier County)

Honorable Mentions in Order:

    • “Snakes in Heaven” by Keith Webb, St. Albans (Kanawha County)
    • “Breaking Ice” by Tom Donlon, Harpers Ferry (Kanawha County)
    • “A Tree in the Attic” by Mary Claire Johnson, Richwood (Nicholas County)
    • “Answering Service” by Mary Miller, Kingwood (Preston County)


Emerging Writers Poetry

1st Place—“Girl in Black Silk” by Lori Wilson, Morgantown (Monongalia County)

2nd Place—“The Battle at New Market” by Stephan Rowe, Princeton (Mercer County)

3rd Place—“Sunday Dinner Interrupted” by Mary Claire Johnson, Richwood (Nicholas County)

Honorable Mentions in Order:

    • “Fishing” by Tom Donlon, Harper’s Ferry (Jackson County)
    • “Christmas Party” by Ethan Fischer, Harper’s Ferry (Jackson County)
    • “Holding On” by Mary Imo, Dunbar (Kanawha County)
    • “If I were Invisible” – “The Phoenix” – “Stars” by Lora Lacara, Huntington (Cabell County)
    • “Mountain Winter” by Matt Haught, Barrackville (Marion County)


Long Poetry

1st Place—“Cuffed Frays” by Grace Cavalier, Hedgesville (Berkeley County)

2nd Place—“Miss Winnie” by Llewellyn McKernan, Barboursville (Cabell County)

3rd Place—“Polish Day, Kennywood, June 6, 1969” by Vic Donarke, Phillippi (Barbour County)

Honorable Mentions in Order:

    • “Echo of Distant Voices” by Mary Lucille DeBerry, Morgantown (Monongalia County)
    • “Elmer Lee” by Llewellyn McKernan, Barboursville (Cabell County)
    • “Centuries End, West Virginia” by Llewellyn McKernan, Barboursville (Cabell County)
    • “Pedestrian” by Earl Keener, Bethany (Brooke County)
    • “Many Hats” by Mary Alice Merryman, Summersville (Nicholas County)
    • “Fame” by Grace Cavalier, Hedgesville (Berkeley County)
    • “The Popindoo Hat Man” by Ton Donlon, Harpers Ferry (Jefferson County)

Short Short Story

1st Place —“The Days That Are No More” by Jim Koenig, Harpers Ferry (Jefferson County)

2nd Place —“Playing Danny’s Breakdown” by Gerald Swick, Clarksburg (Harrison County)

3rd Place —“Getting Moving” by Jim Koenig, Harpers Ferry (Jefferson County)

Honorable Mentions in Order:

    • “I Stand Here Folding” by Lucia Murabito, Mograntown (Monongalia County)
    • “On Strike” by Fay Thompson, Ripley (Jackson County)
    • “Mud” by Natalie Sypolt, Masontown (Preston County) 


Short Poetry

1st Place —“Moments Before My Birth” by Llewellyn McKernan, Barboursville (Cabell County)

2nd Place —“Lost” by Anna Egan Smucker, Bridgeport (Harrison County)

3rd Place —“Kitchen Words” by Jeanna Wilson, Grantsville (Calhoun County)

Honorable Mentions in Order:

    • “The House Where Norman Rockwell Lived” by Robert Flanagan, Yellow Spring (Hampshire County)
    • “Why My Happiness for You is Tempered” by Lori Wilson, Morgantown (Monongalia County)
    • “Gift” by Ann Smucker, Bridgeport (Harrison County)
    • “Poem Catcher” by Jeanne Wilson, Grantsville (Calhoun County)


Short Story

1st Place—“I love a Parade” by Ralph Riley, Augusta (Hampshire County)

2nd Place —“Lettie’s Man” by Dale Heaster, Morgantown (Monongalia County)

3rd Place —“The Buckeye Payroll Heist” by Truman Shrewsbury, Frankford (Greenbrier County)

Honorable Mentions in Order:

    • “A Chance to Be Free” by Fay Thompson, Ripley (Jackson County)
    • “Left Hand of God” by Jeanne Wilson, Grantsville (Calhoun County)
    • “A Furrow Through Time” by Jeanne Wilson, Grantsville (Calhoun County)
    • “The Opening” by Ric MacDowell, Hamlin (Lincoln County)

Short Story Collection

1st Place—“Stories From My Other Self” by Jim Koenig, Harpers Ferry (Jefferson County)

2nd Place—“Potpouri” by Patsy Pittman, Vienna (Wood County)

3rd Place—“Peripheral Vision” by Robert Flanagan, Yellow Spring (Hampshire County)


Children's Books

1st Place—“Speders” by Teresa Newsome, Madison (Boone County)

2nd Place—“Hardly Blended” by Teresa Newsome, Madison (Boone County)

3rd Place—“There’s a Cricket in My Closet” by Judith Pratt (Kanahwa County)

Honorable Mentions in Order:

    • “The Return of Inian Pipes” by Renee Moris, South Charleston (Kanawha County)
    • “The Ocean I Know” by Patsy Risner, Millstone (Calhoun County)
    • “The Clouds Child” by Kathy Ison, Madison (Boone County)


Humor & Irony/Satire

1st Place—“In the Concert Hall” by Barbara Smith, Philippi (Barbour County)

2nd Place—“Maid Mary” by Norma Johnson, Caldwell (Greenbrier County)

3rd Place—“Like a Geode” by Wilma Acree, Vienna (Wood County)

Honorable Mentions in Order:

    • “The Cold War Ends” by Nancy Merical, Ripley (Jackson County)
    • “Over the Rim and Back Again” by Pat Stapleton, Ravenswood (Jackson County)
    • “Cost of Living” by Bill Lepp, Charleston (Kanawha County)
    • “I Love” by Emily Traube, Beckley (Raleigh County)


Poetry Collection Category

1st Place—“The Work of the Feast” by Jessie Harriman, Terra (Preston County)

2nd Place—“29 February Poems” by John McKernan, Barboursville (Cabell County)

3rd Place—“Residue” by Robert Flanagan, Yellow Spring (Hampshire County)

Honorable Mentions in Order:

    • “Paper Lanterns” by Earl Keener, Bethany (Brooke County)


People’s Choice Award Winners from Annual Conference

PROSE 

1st Round:  1.) Fay Thompson, 2.) Ralph Baber, 3.) Bill Strange

2nd Round: 1.) Shirley Klein, 2.) Dolly Withrow, 3.) Candace Jordan


POETRY

1st Round: 1.) Twilce Townsend, 2.) Sharon Pauley, 3.) Mary Lucille

2nd Round: 1.) Wilma Acree, 2.) Bob Flanagan, 3.) Sandra Davis

WRITERS WALL

1.) Mary Imo, 2.) Nancy Wright, 3.) Jack Oliver